NIE ŻYJE EMILIAN KAMIŃSKI

W dniu 26 grudnia 2022 r. po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Emilian Kamiński, polski aktor i reżyser, założyciel Teatru Kamienica.
Emilian Kamiński miał w swoim dorobku artystycznym ponad sto ról teatralnych, filmowych i musicalowych. 23 grudnia został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Debiutował w filmie Jana Łomnickiego „Akcja pod Arsenałem” z 1977 roku. Dużą sympatię widzów przyniosła mu rola Jerzego – pełnego fantazji malarza w kinowej i telewizyjnej ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szaleństwa Panny Ewy”. Znany był też z roli Bociana w komediach Jacka Bromskiego „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”.
Przez wiele lat był związany z Teatrem Narodowym w Warszawie. Występował także w warszawskich teatrach: Teatrze Ateneum, Komedia, Rozmaitości, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Muzycznym Roma, Studio Buffo. Już jako Dyrektor Naczelny i Artystyczny rozpoczął w 2009r. działalność Teatru Kamienica.
Emilia Kamiński kochał przyjeżdżać do Międzyzdrojów, był wieloletnim gościem Festiwalu Gwiazd. W 2013 roku odcisną swoją dłoń na Alei Gwiazd. Przez wiele lat jego sztuki teatralne odgrywane były na scenie Międzynarodowego Domu Kultury. W 2015 r. odbywała się nawet premiera jego spektaklu pt. "Kolacja na cztery ręce" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, w którym zagrali Olaf Lubaszenko i Maciej Miecznikowski. Jeszcze w tym roku podczas 25. jubileuszowej edycji Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odegrane były sztuki tj. "Tresowany Mężczyzna" i "Metoda na wnuczka", ale już bez obecności Pana Emiliana.
To wielka strata dla polskiej kultury, teatru i kinematografii.
  
TOP
X