lipiec, 2024

06lip21:00Uroczysta Gala Odciśnięcia Dłoni21:00 Scena, Aleja Gwiazd

Opis wydarzenia

Paweł Domagała

Ukończył studia w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Współpracował z wieloma teatrami w Polsce. Od 2018 r. kariera muzyczna Pawła rozwija się na równi z kwitnącą karierą aktorską. Gra w filmie i teatrze, koncertuje, wydaje płyty, pisze piosenki i monologi kabaretowe, podkłada głos w filmach animowanych. Był jurorem w 18. i 19. edycji programu rozrywkowego „Twoja twarz brzmi znajomo” w telewizji Polsat. Nie rozstaje się z gitarą, stara się równocześnie być radykalnie pokorny i radykalnie pewny siebie. Pawła Domagałę doskonale znamy z takich filmów jak „80 milionów”, „Planeta Singli”, „Wkręceni”, „Serce nie sługa”, „Za duży na bajki”, z serialu „O mnie się nie martw” itd., a w ostatnim czasie również ze spektakularnych dokonań muzycznych. Prywatnie mąż oraz tata dwóch wspaniałych córek.

Katarzyna Bonda

Najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Jej książki są wydawane w 17 krajach, a tylko w rodzimym nakładzie sprzedały się w ponad trzech milionach egzemplarzy. Prawa do edycji zagranicznych nabyły renomowane wydawnictwa, w tym Hodder & Stoughton i Random House. Zadebiutowała w 2007 roku („Sprawa Niny Frank”), wprowadzając do polskiej literatury kryminalnej postać profilera śledczego. Serię z Hubertem Meyerem kontynuuje do dziś. Wydała szereg bestsellerowych powieści, w tym „Cztery żywioły Saszy Załuskiej” (adaptację „Lampionów”, trzeciego tomu serii można oglądać w TVN jako serial „Żywioły Saszy”), serię z detektywem Jakubem Sobieskim oraz powieści kryminalne inspirowane prawdziwymi wydarzeniami: trylogię „Wiara, nadzieja, miłość” i „Krew w piach”.

W dorobku ma również dokumenty kryminalne: „Polskie morderczynie” (ekranizacja dostępna na Netflixie jako „Morderczynie”) oraz „Zbrodnia niedoskonała” i „Motyw ukryty”, napisane wspólnie z psychologiem śledczym, Bogdanem Lachem. Zanim rozpoczęła karierę pisarską, była reporterką i relacjonowała procesy sądowe, co wyraźnie odcisnęło piętno na jej twórczości. Jej znakiem rozpoznawczym jest dogłębny research. Przed sięgnięciem po pióro, studiuje akta sądowe, przeprowadza wywiady i zgłębia tajniki śledztw, co stanowi solidną podstawę dla fabuły jej książek.

Dawid Ogrodnik

Ukończył krakowska uczelnie teatralną na wydziale aktorskim. Za swoją pierwszą rolę w filmie „Jesteś Bogiem” otrzymał nagrodę za drugoplanową rolę męską na festiwalu filmowym w Gdyni. Kolejne lata przyniosły mu następne 3 nagrody na festiwalu za film „Obietnica” Anny Kazejak, „Ikar. Legenda Mieczysława Kosza” Macieja Pieprzycy czy „Cicha Noc” Piotra Domalewskiego. Uznany został również trzykrotnie najlepszym aktorem według Polskiej Akademii Filmowej za filmy „Chce się żyć”, „Cicha Noc”, „Johnny”. Za wcielenie się w postać chłopaka z czterokończynowym porażeniem mózgowym otrzymał prestiżową nagrodę Paszporty Polityki w kategorii FILM. Rola w “Cichej Nocy” przyniosła dodatkowo nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

Na arenie międzynarodowej otrzymał nagrodę Schooting Stars (wschodzącej gwiazdy kina europejskiego) na festiwalu Berlinale. Za swoje rolę otrzymał nagrody na festiwalach w Niemczech, Chinach, Kazachstanie, Łotwie, Hiszpanii, Rosji, USA, Anglii. Związany przez moment z Teatrem Rozmaitości za rolę w spektaklu “Nietoperz” Kornela Mundruczo otrzymał najważniejszą nagrodę teatralną – Feliksa Warszawskiego. Brawurowo wcielił się w postać dziennikarza w serialu “Rojst” Jana Holoubka, który doczekał się kolejnych dwóch sezonów dla platformy Netflix. Inne filmy, dzięki którym uznany został powszechnie za aktora wcieleniowego to “Najmro” (reż. Zdzisław Najmrodzki), “Ostatnia rodzina” (reż. Tomek Beksiński), “Wszystkie nasze strachy (reż. Daniel Rycharski). Jednak największe wyróżnienie zawodowe to udział w filmie “Ida” reż. Pawła Pawlikowskiego, który otrzymał pierwszego dla naszego kraju OSCARA za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Małgorzata Pieczyńska

Po raz pierwszy stanęła przed kamerą w ekranizacji powieści Stefana Żeromskiego „Wierna rzeka” (reż. Tadeusz Chmielewski). Film przeleżał na półkach cenzury wiele lat. W międzyczasie skończyła szkołę teatralną i zagrała u boku Zbigniewa Zapasiewicza w filmie „Baryton”, czy też nagrodzonym Grand Prix Locarno „Jeziorze Bodeńskim”. Po kolejnych rolach otrzymała nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Pod koniec lat 80. partnerowałam Januszowi Gajosowi w „Piłkarskim pokerze”, a wkrótce później przeprowadziła do Szwecji, gdzie do dziś gram w filmach, serialach i teatrze. Miała również przyjemność występować m.in. w „Komediantce”, jako Janka Orlowska, w „Ekstradycji” jako Sabina, siostra Halskiego czy w „Quo vadis” w roli Akte.

Jej znane role to m.im. seriale takie jak „Szpilki na Giewoncie”, „Na dobre i na złe”, „Kryminalni”, „Na Wspólnej”, „M jak miłość”, ”Zawsze warto”, ”Dewajtis”. W Szwecji „Innan vi dör”, „Bäckström”, i serial „l” który będzie miał premierę jesienią, „Blindspår”. Związana byłam z Teatrem Powszechnym, Ateneum Syreną, a w Szwecji Orionteater.

Waldemar Dąbrowski

Dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w latach 2002–2005 minister, a w latach 1990 – 1994 v-ce minister kultury. Inicjator powstania kluczowych instytucji kultury w Polsce, kreator systemu wsparcia infrastruktury kulturalnej. Twórca i wieloletni dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Gwiazd z Międzyzdrojach. W 1982 roku objął wraz z Jerzym Grzegorzewskim dyrekcję Centrum Sztuki Studio w Warszawie i uczynił z tej instytucji miejsce rzeczywistego spotkania sztuk, m.in. tworząc wraz z Franciszkiem Wybrańczykiem w 1984 roku orkiestrę Sinfonia Varsovia, która pod dyrekcją muzyczną Sir Yehudi Menuhina błyskawicznie stała się jednym z czołowych polskich zespołów. Jednocześnie był, z Roberto Ciullim, Dyrektorem Theater an der Ruhr, współtwórcą trwającego trzy lata festiwalu Theaterlandschaft Polen w Zagłębiu Ruhry, prezentującego najważniejsze zjawiska teatru i sztuki polskiej tamtego czasu w kontekście europejskim. W ostatnich dekadach był m.in. Przewodniczącym Komitetu Obchodów Roku Chopinowskiego 2010, Pełnomocnikiem Ministra Kultury ds. otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, a ostatnio współtwórcą Ukrainian Freedom Orchestra, która za kilka dni rusza w swoje trzecie tournée po dwóch kontynentach. Był stypendystą British Council, Goethe Institut i Departamentu Stanu USA.

Laureat takich wyróżnień, jak International Opera Award w kategorii „Leadership in Opera”, nagrody Gustaw, przyznawanej przez Związek Artystów Scen Polskich za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego i Medalu Uznania od Fundacji Kościuszkowskiej. Uhonorowany m.in. L’ordre de Legion d’honneur oraz Commandeur des Arts et Lettres rządu francuskiego, brytyjskim Honorary Knight Commander of the Civil Division of the British Empire i niemieckim Großes Verdienstkreuz mit Stern und Schulterband oraz Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej

Czas rozpoczęcia

(Sobota) 21:00

Miejsce

Scena

Aleja Gwiazd

TOP
X