lipiec, 2024

04lip14:00WystawaWernisaż wystawy Andrzeja Pągowskiego ”Morgernstern na nowo”14:00 Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach, Bohaterów Warszawy 20

Opis wydarzenia

fot. Michał Mutor

Wystawa „Morgenstern na nowo” prezentuje współcześnie zaprojektowane przez Andrzeja Pągowskiego plakaty do wszystkich dwudziestu filmów Janusza Morgensterna. Jest to trzeci z kolei autorski projekt Andrzeja Pągowskiego promujący wybitnych reżyserów polskiego kina.

Do tej pory zostały zrealizowane: Kieślowski na nowo (45 plakatów) w roku 2016 i Wajda na nowo (60 plakatów) w 2021. Plakaty powstałe w ramach tych projektów po debiucie w trakcie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wiele „podróżowały” po Polsce i były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach.

Janusz Morgenstern (16.11.1922-6.09.2011) był wybitnym polskim reżyserem filmowym, telewizyjnym i teatralnym, zajmował się produkcją filmową, we wczesnych latach zawodowych był asystentem i drugim reżyserem w filmach Andrzeja Wajdy. Kuba Morgenstern jest mniej popularny i rozpoznawalny niż dwaj pierwsi bohaterowie cykli, ale filmy i seriale reżysera, takie jak „Do widzenia, do jutra”, „Trzeba zabić tę miłość”, „Jowita” oraz „Stawka większa niż życie”, czy „Polskie drogi” weszły na stałe do kanonu polskiego kina. Projekt został zrealizowany we współpracy z żoną reżysera Krystyną Cierniak-Morgenstern oraz z Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Wystawa „Morgenstern na nowo” była prezentowana w Gdyni na Festiwalu Filmów Fabularnych we wrześniu 2023 roku, od listopada funkcjonowała jako część wystawy Kino Polonia w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, a w 2024 roku wystawiana była w PROMie Kultury na Saskiej Kępie w Warszawie i podczas festiwalu OKFA w Koninie.

Więcej

TOP
X