Kiedy byłem chłopcem bałem się ciemności...Tego co się w niej kryło. Być może myślałem, że kryły się w niej... wampiry.
Wiedziałem o nich tyle co każdy z nas. Były to bzdury wyczytane z książek lub zasłyszane z opowieści. Nie miały nic wspólnego z rzeczywistością. Rzeczywistość jest bardziej zwyczajna.
Jest faktem. Faktem.
/Conor McPherson, St. Nicholas, tłum. E. Woźniak
Krytyk teatralny w kryzysie wieku średniego zakochuje się w aktorce.
W pogoni za miłością niespodziewanie spotyka wampiry.
Czego się od nich nauczy?
Czy zechce się od nich uwolni?
A może to wszystko nieprawda?
Napisana przez McPhersona sztuka St. Nicholas to niezwykła opowieść o pożądaniu, poszukiwaniu sensu i pojednaniu z samym sobą.
Wybitny aktor i jego widzowie, gra i realność. Ich granice rozpływają się w ciemności. W ciemności, w której czai się to, czego najbardziej się boimy.
No właśnie, co?
W dwadzieścia lat od prapremiery w londyńskim Bush Theatre mamy przyjemność zaprezentować Państwu „St. Nicholas” w wykonaniu Szymona Kuśmidera.
Spektakl wieńczy 25-lecie pracy artystycznej Aktora.
Spektakl pod honorowym patronatem Ambasady Irlandii
„„KŁAMSTWO” to niesamowite i przenikliwe, a przy tym, o zgrozo, zabawne studium, właśnie... kłamstwa. Florian Zeller, francuski dramaturg zdążył już przyzwyczaić swoich widzów do ostrej jazdy i bolesnego telemarku, porusza się z gracją baletnicy i precyzją chirurga w meandrach i zakamarkach ludzkich umysłów. Dwie pary małżeńskie, dwie pary przyjaciół, dwie pary kochanków, a ich nadal tylko czworo, jak to jest możliwe? Autor wie sporo o związkach damsko-męskich. Ktoś mógłby powiedzieć, a kto nie wie? On jednak umiejętnie i prowokacyjnie przełożył to na słowa... Słowa, które tną. Jak brzytwa. A tonący?... No właśnie. Metaforycznie udało się tu połączyć Bergmanowskie „Sceny z życia małżeńskiego” z kilkoma komediami Woody Allena. Oczywiście sztuka nie jest jedynie słowną ekwilibrystyką, ale zawiera racjonalny, ale i filozoficzny podtekst. Reżyser spektaklu, Wojciech Malajkat, niedawno powiedział : "Długo pracowaliśmy nad obsadą, ta sztuka wymaga nieprzypadkowych i wyśmienitych aktorów, którzy potrafią wydobyć niuanse zawarte w tekście, z wdziękiem rozbawić publiczność i sprawić, że, paradoksalnie, kłamstwo ich czegoś nauczy".
Szanowni Państwo, żeby się nauczyć, sztukę tę będzie można zobaczyć... należy zobaczyć, koniecznie, a okazji nie zabraknie.
I tak, 8, 9 i 10 września 2017 Kompania Teatralna, jak to miewa w zwyczaju, zaczyna trzema wielkimi premierami w Nowym Sączu, żeby od tej pory pojawiać się na scenach teatralnych w całej Polsce. Nigdy tak chętnie nie czekaliście na kłamstwo. Opłaci się. Wstęp wyłącznie w parach. Trójkąty dopuszczalne w wyjątkowych sytuacjach. Zbiorowy szturm rozpatrywany zawsze indywidualnie. Zapraszamy! I czujemy się zaproszeni... ostrzegałem ...wrócimy ;-)
Absolwentka Wydziału Fortepianu, Wokalistyki Szkoły Muzycznej II st. oraz Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej.
Laureatka prestiżowej nagrody aktorskiej im. Zbyszka Cybulskiego. Oprócz ról filmowych i przedstawień teatralnych grywa także wiele koncertów w całej Polsce.
Nawiązuje wspaniały kontakt z publicznością, zna dobrze język francuski oraz biegle angielski.
Jako wokalistka, kompozytor i autorka tekstów piosenek wydała sześć solowych płyt ("Pół księżyca", "Oszaleli anieli”, "Kameleo", „Moja Kolekcja” , "Koa" oraz najnowszą „FOR TEA”).
Ogromną popularność i sympatię Publiczności przyniósł jej udział w superprodukcji TVN „Taniec z Gwiazdami”. W pierwszej edycji programu - tańczyła, od drugiej edycji wspólnie z Piotrem Gąsowskim przez 6 lat stanowili znakomitą i sympatyczną parę prowadzących.
Kolejny spektakularny sukces telewizyjny przyniosło jej zwycięstwo w pierwszej premierowej edycji mega show muzycznego Telewizji POLSAT „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Od drugiej edycji tego bijącego rekordy popularności show, pełni rolę Jurorki.
Jest jedną z najbardziej lubianych i cenionych w opinii społecznej osobowości, przede wszystkim ze względu na swój profesjonalizm i wiarygodność. Równie ceniona jest za swą pogodę ducha, poczucie humoru i pozytywną energię, naturalność i ujmujący sposób bycia.
Często zapraszana również do roli Prowadzącej prestiżowe gale, sprawuje honory Gospodyni Wieczoru z właściwą sobie błyskotliwością i profesjonalizmem.
„Bóg mordu” to niezwykle „aktorsko” napisana komedia psychologiczna jednej z najpopularniejszych autorek w Europie Yasminy Rezy. Akcja spektaklu rozgrywa się w czasie rzeczywistym podczas spotkania dwóch małżeństw dotyczącego bójki ich dzieci. Czwórka dorosłych „wychowanych” osób rozmawia w „kulturalny” sposób o zaistniałej sytuacji. Z pozoru kurtuazyjne spotkanie stopniowo przeradza się w otwarty konflikt. Tytułowy „Bóg mordu” uwidacznia się w zachowaniu bohaterów z każdą chwilą spędzoną w jednym pomieszczeniu ukazując coraz większe pęknięcia w skorupie mieszczańskiego wychowania.
Tekst, oprócz wielokrotnych adaptacji scenicznych, zyskał ogromną popularność dzięki nakręconemu na jego podstawie filmowi „Rzeź” Romana Polańskiego. Do współpracy przy warszawskiej realizacji spektaklu zaprosiliśmy gwiazdorską obsadę Katarzynę Maciąg i Lesława Żurka, oraz Katarzynę Misiewicz-Żurek i Piotra Ligienzę/ Marcina Chochlewa.
Przyłapany na zdradzie mąż potrafi wznieść się na wyżyny kreatywności! Sztuka Jeana Poireta “Alibi od zaraz” jest tego niezbitym dowodem.Michel zaprasza do domu piękną młodą dziewczynę. Gdy powoli wciela w życie swoje marzenia o romansie, w drzwiach staje jego żona Sophie! Zdezorientowany i przerażony wizją rozwodu z dobrze sytuowaną małżonką, potrzebuje porządnego alibi. Na poczekaniu wymyśla niedorzeczną historię i wciąga niedoszłą kochankę do wspólnego odgrywania absolutnie nieprzemyślanej farsy… Jakie alibi będzie najbardziej wiarygodne? W co uwierzy żona? Scenariusza komicznej intrygi nie zna nikt! Nawet sam autor!
Wojciech Wysocki, oprócz pracy scenicznej w teatrach dramatycznych, komediowych i w radiu, jest
popularnym aktorem telewizyjnym i filmowym. Jako miłośnik, znawca i propagator poezji, jest również twórcą, scenarzystą, reżyserem i wykonawcą monodramu „Życiorys”. Monodram stanowi prezentację starannie wybranych, połączonych przez artystę w sceniczną całość utworów Zbigniewa Herberta, obejmujących niezwykle szerokie i wewnętrznie zróżnicowane spektrum tematyczne.
W sposób bardzo charakterystyczny dla twórczości Zbigniewa Herberta, monodram „Życiorys” łączy rozmaite, uniwersalne problemy oraz pytania egzystencjalne z drobnymi, metaforycznie i alegorycznie wyrażanymi obserwacjami i opowiastkami o życiu godziwym i niegodziwym, ludzi, zwierząt oraz o otaczających nas przedmiotach. Monodram wykonywany jest z muzyką na żywo w
kompozycjach Piotra Kajetana Matczuka.
Koncerty Macieja Miecznikowskiego to uczta dla ucha i chwila wytchnienia. Najpiękniejsze polskie i światowe przeboje kilku pokoleń (Władysław Szpilman, Andrzej Zaucha, Piotr Szczepanik, Wojciech Młynarski, Louis Armstrong, Nat King Cole, Prince), znane hity z repertuaru artysty - m.in. „Psalm kochania” czy „Ta dziewczyna” - w nowych aranżacjach, a także piosenki autorskie - o miłości i nie tylko - m.in. z płyty „Będzie z nami dobrze”.
Maciej Miecznikowski to przede wszystkim muzyk obdarzony piękną barwą głosu, ale też showman i opowiadacz anegdot, plotek i żartów, który zawsze chętnie wchodzi w dialog z publicznością - wszystko przy akompaniamencie fortepianu, kontrabasu i gitary. Ze sceny poleje się więc piękna muzyka, humor i pozytywna energia.
„POLOWANIE NA ŁOSIA” będzie kolejną produkcją teatralną Fundacji Garnizon Sztuki. Takjak poprzedni spektakl, realizuje misję Fundacji podejmując ważne społecznie tematy. Tym razem akcent położony zostanie na uniwersalną potrzebę wolności, konflikt pokoleń, kryzys towarzyszący
wchodzeniu w dorosłość i zagubieniu człowieka we współczesnym świecie. Pokazuje kondycję młodego człowieka, który musi poradzić sobie z otaczającą rzeczywistością, a nierzadko ciągnąć też za sobą bagaż doświadczeń swoich rodziców. Spektakl w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza jest zabawny, a przy tym mocno ironiczny. To obraz naszej niedojrzałości, niezdecydowania i problemów z uczuciami. Eliza (Agnieszka Więdłocha) i Konrad ( Antoni Pawlicki) przygotowują uroczystą kolację dla rodziców dziewczyny (Grażyna Wolszczak i Piotr Cyrwus). Zamierzają poinformować ich o swoich zaręczynach. Jednak niespodziewanie zjawia się były terapeuta i kochanek dziewczyny (Leszek Lichota). Wybucha gwałtowna awantura, która kończy się próbą morderstwa. Niedoszły trup zostaje
schowany w szafie, a rodzice już dzwonią do drzwi....
„POLOWANIE NA ŁOSIA” Michała Walczaka, jednego z najciekawszych dramatopisarzy młodego
pokolenia i twórcy kultowego już dziś „Pożaru w burdelu”, to czarna komedia; humor przeplata
się z grozą, groteska z realizmem. Walczak znakomicie żongluje konwencjami, łączy różne style i gatunki. To opowieść o lękach, frustracjach i zagubieniu młodego człowieka – podana w ironiczny,
metaforyczny sposób.
FRIDA ŻYCIE SZTUKA REWOLUCJA
to teatralny projekt inspirowany życiem i twórczością meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. W związku z tegoroczną 110-tą roczni- cą urodzin artystki pragniemy przybliżyć jej osobę i twórczość. Spektakl jest autorskim zapisem dramaturgicznym Jakuba Przebin- dowskiego, będącym zderzeniem teatru, video art, performance, video teatru, opowia- dającym o złożonym i wyjątkowym życiu malarki. W roli Fridy Kahlo wystąpi aktorka i malarka Martyna Kliszewska. Twórcy przed- stawienia chcą również przyjrzeć się kulturo- wym i społecznym stereotypom postrzegania kobiet w zdominowanym przez mężczyzn
świecie sztuki. Malarski świat, opowiedziany w szczególny sposób, nie tylko pozwoli na ponowne spotkanie z twórczością Fridy Kahlo, ale także będzie próbą zrozumienia sytuacji artystki pragnącej wyrażać się w sposób niezależny i samodzielny. Część zdjęć video art, zostanie zrealizowana w Pałacu w Nieborowie. To właśnie tutaj Diego Rivera, bez którego opowieść o Fridzie nie byłaby pełna, zamieszkał podczas swojej powojennej wizyty w Polsce. Przypadająca w tym roku 60-ta rocznica śmierci tego wiel- kiego, meksykańskiego artysty stanowi dodatkowy powód, dla którego powstaje ten teatralny projekt.